Zimowe porady bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej własności

Zimowe porady bezpieczeństwa dla Ciebie i Twojej własności

Piękna prósząca śniegiem zima może wprowadzić nas w fałszywe poczucie bezpieczeństwa, jednak śnieg i mróz mogą nas zaskoczyć. Przygotowaliśmy listę wskazówek, które pozwolą maksymalnie uniknąć ryzyka związanego ze śniegiem i chronić siebie oraz swoją własność.

Przygotowanie samochodu na zimę

Śnieg, mróz i krótki dzień sprzyjają wypadkom drogowym – zimą najczęściej otrzymujemy zgłoszenia z ubezpieczenia CASCO od klientów, którzy doznali szkód w wyniku poślizgów, wypadnięcia z drogi, uderzenia w przeszkodę lub zderzenia z dzikim zwierzęciem. Zimą samochody są także uszkadzane przez opadający śnieg lub lód – z dachów innych pojazdów lub z samochodów jadących z przodu. Pamiętaj, że lekkomyślna jazda w zimowych warunkach zagraża również innym uczestnikom ruchu!

Co zrobić, by jeździć bezpiecznie zimą:

  • Sprawdź bieżnik opon – pamiętaj, że minimalna głębokość bieżnika zimowego wynosi 4 mm. Nawet jeśli Twoje opony były w dobrym stanie na początku zimy, warto później sprawdzić ich zużycie.
  • Napełnij zbiornik na płyn do szyb zimowym płynem, by nie zamarzł, gdy pogoda stanie się mroźniejsza.
  • Sprawdź akumulator – w zimie jest on bardziej obciążony, a szczególnie dla osób, które rzadko używają samochodu lub robią krótkie trasy, warto przed zimą wykonać serwis akumulatora, by sprawdzić jego stan i ewentualnie naładować go.
  • Sprawdź system ABS lub system hamulców zapobiegających poślizgowi, który pomoże lepiej hamować na śliskich drogach.
  • Zaopatrz się w zimowe akcesoria – upewnij się, że masz szczotkę do śniegu, skrobaczkę do lodu, łopatkę, rękawice oraz kable do ładowania akumulatora lub tzw. "klamry krokodyla" (warto także odświeżyć swoją wiedzę na temat ich używania!).
  • Jeźdź ostrożnie! Zachowuj bezpieczną odległość, hamuj w odpowiednim czasie i dobieraj prędkość adekwatną do warunków atmosferycznych.
  • Wykup ubezpieczenie CASCO, które nie tylko pokryje szkody w Twoim pojeździe, ale także pomoże w niespodziewanych sytuacjach, takich jak problemy z uruchomieniem auta rano lub kłopoty na drodze.

Bezpieczeństwo w domu zimą

W okresie zimowym średnia liczba zgłoszeń ubezpieczeniowych wzrasta o około 8-9%, a najczęściej otrzymujemy zgłoszenia z ubezpieczenia nieruchomości dotyczące takich incydentów jak pożary, wycieki wody z zamarzniętych rur, pęknięcia rur w wyniku przegrzanych systemów grzewczych, uszkodzenia rynien z powodu opadającego śniegu lub lodu z dachów, a także uszkodzenia konstrukcji szklarni, które nie wytrzymują ciężaru śniegu. Nie wszystkie te ryzyka można całkowicie wyeliminować, ale są rzeczy, które możemy zrobić, by zminimalizować szanse na uszkodzenia w naszych domach!

Co zrobić, by chronić swój dom:

  • Sprawdź stan dachu, aby upewnić się, że wytrzyma ciężar śniegu.
  • Regularnie usuwaj śnieg z dachu, by zapobiec jego nadmiernemu obciążeniu struktury dachu oraz tworzeniu niebezpiecznych sopli.
  • Utrzymuj drogi dojazdowe i chodniki w czystości, by zapobiec ubijaniu się śniegu i zapewnić bezpieczeństwo w poruszaniu się po podwórku.
  • Zaopatrz się w piasek lub środki do odladzania – jeśli drogi staną się śliskie, możesz posypać chodnik i ścieżki, by chronić siebie i innych przed upadkami.
  • Upewnij się, że Twoje rynny są w dobrym stanie – jeśli są pełne brudu, w zimie mogą tworzyć się "zatory" z lodu.
  • Jeśli Twój dom posiada metalowy dach, zainstaluj barierę śniegową przynajmniej nad drzwiami wejściowymi i garażem. Śnieg łatwo zsuwa się z nachylonych metalowych powierzchni, ale bariera pomoże go zatrzymać.
  • Opróżnij i zakręć zewnętrzne krany, by zapobiec zamarzaniu lub pękaniu rur w zimie.
  • Wykup ubezpieczenie nieruchomości – zabezpieczy Ciebie w wypadku uszkodzenia mienia.

Unikanie kontuzji zimą

Kontuzje i wypadki także mają charakter sezonowy – z naszych doświadczeń wynika, że zimą ludzie najczęściej doznają urazów w dwóch przypadkach: po pierwsze, na skutek upadków na śliskich chodnikach (w wyniku których dochodzi do złamań nadgarstków, kości przedramienia, nóg, zwichnięć stawu skokowego czy wstrząśnienia mózgu), oraz po drugie, wskutek uprawiania sportów zimowych (narciarstwo, łyżwiarstwo, saneczkarstwo).

Co zrobić, by unikać kontuzji:

  • Ciesz się zimą bezpiecznie – noś kask i inne akcesoria ochronne podczas jazdy na nartach lub snowboardzie i nie przeceniaj swoich umiejętności! Pamiętaj, że możesz poważnie się zranić, ślizgając się na zboczu, więc upewnij się, że robisz to w bezpiecznym miejscu, wolnym od drzew, kamieni i innych przeszkód.
  • Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci – wszystkie zasady bezpieczeństwa dotyczą również małych miłośników zimowych zabaw, nawet jeśli oni sami mogą myśleć inaczej.
  • Bądź ostrożny – zwracaj uwagę na krok i na padający śnieg. Piesi, zwłaszcza w miastach, powinni uważać na śliskie chodniki oraz na śnieg i lód opadający z dachów, dlatego miej oczy szeroko otwarte i bądź czujny!
  • Rozważ wykupienie ubezpieczenia zimowego Combo, które obejmuje wypadki, uszkodzenia sprzętu, kradzież i odpowiedzialność cywilną. Dodatkowo, to jedno ubezpieczenie obejmuje całą Twoją rodzinę